Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna
w Mielcu

informuje o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas ferii zimowych.
Ferie zimowe!!! Spędź je bezpiecznie!!!
Ferie zimowe są okresem wyczekiwanego przez każdego relaksu i wypoczynku. Gwarancją udanego wypoczynku jest przede wszystkim umiejętność zatroszczenia się o zdrowie własne i najbliższych. Aby zminimalizować ryzyko najpopularniejszych niebezpieczeństw i aby czas zimowego wypoczynku dostarczał niezapomnianych wrażeń pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
NA CO DZIEŃ:
- ćwicz, bądź aktywny każdego dnia
- odżywiajmy się zdrowo,
- unikajmy wszelkiego rodzaju używek,
- unikajmy niebezpiecznych zachowań – nie naśladujmy złego zachowania rówiesników.
W CHOROBIE:
- leczmy nawet niewielkie przeziębienia,
- korzystajmy z rady i pomocy lekarza – on jest po to, aby Wam pomóc.
Chroń się przed żółtaczka pokarmową:
- zawsze myj ręce,
- pij wodę przegotowaną,
- myj żywność,
- zaszczep się.
HIGIENA:
- nie używajmy wspólnych ręczników, przyborów toaletowych, kosmetyków,
- dbajmy o czystość i porządek i wietrzenie swojego pokoju,
- myjmy ręce przed jedzeniem,
- nie dawajmy ,,gryza”.
NA ŚWIEŻYM POWIETRZU:
- nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu jezdni,
- nie wchodzimy na zamarznięte zbiorniki wodne,
- zachowajmy rozsądek w sportach zimowych,
- bądźmy widowczni na jezdni – nośmy odblaski,
- nie rzucajmy śnieżkami w nadjeżdżające samochody.
Dekalog bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych:
1. Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg - także tych rzadko uczęszczanych. Zwracamy uwagę, czy zachowana jest bezpieczna odległość do najbliższej ulicy. Skąd możemy mieć pewność, czy wyhamujemy na czas, widząc zbliżający się samochód?
2. Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu, czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające samochody - zaskoczony kierowca może stracić równowagę i spowodować wypadek.
3. Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora, czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!
4. Place budowy, to nie miejsce na zabawę. Pokryte śniegiem kopce kuszą i zachęcają do gonitwy, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy warstwa białego puchu nie kryje szczelin lub głębokiego źle zabezpieczonego dołu.
5. Zjeżdżając na nartach, czy sankach, pamiętajmy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Warto też zapoznać się z dekalogiem narciarskim opracowanym przez GOPR
(www.gopr.pl/index.php?action=dekalog).
6. Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
7. Nie gramy w ,, hokeja na lodzie” na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie zauważyć w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.
8. Pamietajmy, że w zimowe dni, kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulice, nie przebiegamy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też, żeby doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowe.
9. Widząc zwisające z dachu sople, nie strącamy ich patykami czy kamieniami. Informujemy o nich kogoś dorosłego.
10. Uważamy na niezabezpieczone konstrukcje na śniegu. Dach igloo w momencie odwilży, grozi zawaleniem i przysypaniem nas. O nieszczęście nietrudno!
PATENT NA BEZPIECZNE FERIE
PLANUJ:
GDY WYCHODZISZ NA ZEWNĄTRZ. Ubieraj się stosownie do pogody
– pamiętaj o szaliku, czapce, rękawiczkach, nieprzemakalnej kurtce i butach. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk kremem ochronnym na zimno i wiatr. Nie wychodź z domu głodny – uczucie sytości zwiększy odporność na odczucie zimna.
BEZPIECZNY WYPOCZYNEK. Na nartach zjeżdżaj tylko na oznakowanych
trasach. Nie przywiązuj sanek do auta itp. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu jezdni. Na łyżwach ślizgaj się tylko w wyznaczonych miejscach. Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę!
NA ŚWIEŻYM POWIETRZU. Nie rozgrzewaj się alkoholem. Przebywanie pod wpływem alkoholu na mroźnym powietrzu grozi utratą przytomności, wychłodzeniem organizmu, a nawet śmiercią.
OBSERWUJ:
Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj zbyt długie przebywanie na mrozie.
Na stoku dostosuj trasę do swoich umiejętności i pogody. Zabierz telefon komórkowy z dobrze naładowaną baterią oraz numerem alarmowym. Nie oddalaj się od grupy na
szlakach.
Pamiętaj !
Wchodząc na zamarznięty zbiornik wody zawsze ryzykujesz! Gdy lód się pod tobą załamie rozłóż szeroko ręce, zwiększając kontakt z pokrywą lodową. Cały czas staraj się wezwać pomoc. Gdy samodzielnie uda Ci się wydostać na zewnątrz, poruszaj się w kierunku brzegu w pozycji leżącej tak, aby zmniejszyć nacisk na lód.